Svatební tradice

Přemýšlel jsem co zde vše asi vypsat a nakonec jsem si řekl, že méně je někdy více a proto zde uvedu opravdu jen pár asi nejznámějších svatebních tradic, se kterými se na svatbách v našich končinách můžete setkat. Kamarádi novomanželů, mají ve zvyku novomanžele překvapit několika úkoly hned potom, co opustí radnici nebo kostel. Úkoly by měly pobavit, měly by být snadno a rychle zvládnutelné (i v šatech !) a také by se při jejich plnění novomanželé neměli umazat.

Nevěsto osvoboď ženicha (od vězeňské koule)

Družba zajme ženicha a zamkne mu na nohu vězeňskou kouli. Nevěsta má za úkol z několika klíčů vybrat ten správný. Případně se dá klič zasypat do pytle s pískem a nevěsta potom lopatou písek přesívá do druhého kýble, dokud nenajde klíč.

Chomout

Z recese někdy kamarádi připraví chomout, který ženichovi nasadí na krk, nevěsta pak třeba do ruky dostane bičík, aby bylo jasně vidět, kdo tady má poslední slovo.

Uklízení rozbitého talíře

Asi nejoblíbenější z tradic. Jakmile novomanželé vyjdou z kostela či radnice, je jim nabídnut přípitek, tu ale někdo upustí talíř a manželé je jdou zametat. Střepy totiž přinášejí štěstí, společné zametání značí ochotu spolupracovat a hluk při rozbití odhání zlé duchy.

Hod kyticí

Hod kyticí nesmí na žádné svatbě chybět. Pokud se nechce nevěsta své kytice vzdát, může si nechat objednat ještě jednu přímo pro tento účel. Je to jednoduché, nevěsta si stoupne zády k hloučku svobodných dívek a hodí mezi ně kytici. Která ji chytne, ta se podle pověry do roka vdá.

Sundávání podvazku

Určitě jste už viděli mnohdy vtipné sundávání podvazku pouze za pomocí zubů. Po této vtipné chvíli navíc může ženich svolat svobodné muže, podvazek napnout a vystřelit mezi ně. Tak pánové nebudou ochuzeni o to, co zažívají svobodné dívky při hodu kyticí. Ale častěji vídáme, že se takový podvazek vydraží a tímto se opět něco málo přispěje novomanželům na jejich veselku.

Krájení dortu

Minimálně pro krásnou fotku do alba si novomanželé nesmí nechat ujít společné rozkrojení dortu. Krájení dortu je jedna z tradic, která také nesmí na žádné svatbě chybět.